Arhiiv
Maailm läbi esemete. Naised Poola kaasaegses disainis. Lisa: naised Eesti kaasaegses disainis
17.06.-25.09.2022
1. korruse saal
Disain on valdkond, mis paikneb kunsti , käsitöö ja tööstuse ristumiskohas. Sellelt seisukohalt vaadeldes on disain aja jooksul peegeldanud kultuurilisi, ühiskondlikke ja majanduslikke muutusi. Naiste mõju ja panus nendesse muutustesse on üha kasvanud. Nad etendavad aktivsete peategelaste, sõltumatute mängijate ja mõtlejate, mitte muusade ja toetajate rolli. Viimasel kümnendil on teadlikkus ja terviklik mõtleminemuutunud disainiprotsessides tähtsamaks kui efektsed ja lühiajalised sooritusomadused, mida oleme disainis varem näinud.
Näitus „Maailm läbi esemete“ keskendub nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil tegutsevatele Poola naisdisaineritele. Näitusel on väljas valik disainiesemeid, mis annavad ülevaate Poolas toimuvatest muutustest. Poola disainerid on kahtlemata Euroopa disainimaastikku sisse lõimunud ning „Ida-Euroopa disaineri“ või „Kesk-Euroopa disaineri“ tavapärasest sildist vabanenud. Veel kümme aastat tagasi oli Poola endiselt juhtivate disainibrändide alltöövõtja, Poola disain ei eksisteerinud iseseisva brändina. Tänapäeval tunnustatakse Poolat kui strateegilist disaini- ja äripartnerit, kes ühendab endas eheda meisterlikkuse, kvaliteedi ja mõistlikud hinnad. Keskendusime 16 naisdisainerileja nende loodud disainiesemetele. Kohtusime igaühega mitu korda, et vestelda inspiratsiooniallikatest ja loomeprotsessidest, isiklikest strateegiatest ja lähenemisest materjalile. Soovisime mõista nende mõju ja panust muutustesse. Teadsime juba, et Poolal on pikk, kuid seni jutustamata naisdisainerite ajalugu, kes seisavad otsustavate sündmuste taga ning on mõjutanud disainiliikumisi ja disaini arengut.
Esemete kaudu võime tundma õppida riike ja ühiskondi, aga ka üksikute disaineritelugusid. Näitusel eksponeeritud esemed kuuluvad eri kategooriatesse – tööstuslikust seeriatootmisest ainulaadsete disainiesemeteni. Ka disainerite lähenemisviis erineb, ulatudes põgusatest, sihipärastest ja pragmaa listest protsessidest kunstilise, intuitiivse uurimistööni või koguni loomingulise vabaduse otsinguteni. Mõned disainerid on loojad, teised juhivad tootmisprotsesse, kolmandad on probleemilahendajad, neljandad aga pealtvaatajad. Mõnikord juhivad kunstilised protsessid tööstuslikku seeriatootmist, teinekord on aga vastupidi. Loominguliste lähenemisviiside mitmekesisus annab tunnistust sellest, et iga distsipliin on teistega seotud ja et nad kõik võivad projekis samaaegselt eksisteerida. Disain on kunsti , käsitöö ja tööstuse katalüsaator, mis väljendab autoriindividuaalseid loomingulisi valikuid.
Poola ekspositisoon:
Kuraatorid: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Dario Lombardi
Näituse kujundus: Dominika Janicka
Graafiline kujundus: Kasia Kubicka
Eesti ekspositsioon:
Kuraator: Triin Jerlei
Näituse kujundus: Maria Pukk, Ivar Lubjak / Oaas Arhitektid
Kujunduses on kasutatud arhitektuuribüroo 3+1 poolt väljatöötatud eksponeerimismooduleid.
Graafiline kujundus: Kasia Kubicka, Indrek Sirkel
Fotograaf: Rene Suurkaev
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Näitusevaated
Pildid: Mari Volens
Meediakajastus
13.06.2022 Portail.ee „Maailm läbi esemete” tutvustab Poola ja Eesti kaasaegsete naisdisainerite loomingut
15.06.2022 Klassikaraadio. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näeb alates 17. juunist näitust “Maailm läbi esemete”
17.06.2022 The Baltic Guide. An international women’s design exhibition “The World through Objects” opens at the Estonian Museum of Applied Art and Design today
19.06.2022 ERR. Galerii: ETDM-is avati 33 naisdisaineri näitus “Maailm läbi esemete”
4.08.2022 Postimees. PILDID ⟩ Nendele disainimuuseumite tähelepanu äratanud klaasesemetele tasub ruttu käpp peale panna!
2.09.2022 Sirp. Katse muukida lahti Mare Kelpmani värvikood