Arhiiv
Tuba. Krista Leesi
26.10.2019–05.01.2020
Galerii
Näitustesarja „Tuba“ seekordseks kunstnikuks on kutsutud Krista Leesi. Muuseum alustas sarjaga möödunud aastal eesmärgiga kutsuda kaasaegseid kunstnikke ja disainereid suhestuma oma kogudega, argikeskkonda moel või teisel kujundanud esemelise materjaliga. Projekti käigus valmivad installatiivsed keskkonnad, mis põhinevad muuseumikogudest pärineval impulsil ning mida täiendavad kunstniku valitud materjalid ja märksõnad.
„Kui muuseumilt tuli ettepanek teha kogudest lähtuv näitus, olin just otsimas võimalust oma värskelt disainitud mööblikanga kasutamiseks ka tegelikkuses. Muuseum pakkus ühe võimalusena kanga kasutamiseks välja restaureerimist vajava diivani, mööblivabrikus Standard toodetud mudel M-222, autor Are Kala. Sellega oli heeringatega – herringbone (eestikeelne kangatüübi nimetus kalasaba) – kanga kasutamine otsustatud. Lendorav pääses kangale tänu visuaalsele sarnasusele pepitamustrilise kangaga (pepita ruut, tuntud ka kui hanejalaruut),“ selgitab Krista Leesi.
Tutvudes kogudega muuseumide infosüsteemis MuIS, jäid kunstnikule kohe alguses silma Amandus Adamsoni puitehistöö, maalikunstnik Karl Pärsimäe robustne, arhailine painutatud puidust tugitool, Arseni Mölderi 1960. aastate algusest pärit dekoratiivsed puidust linnuskulptuurid. Sealt sai alguse huvi eheda, argikeskkonnas traditsiooniliselt juba laialt kasutust leidnud puitmaterjali ja selle erinevate käsitluste vastu.
Projektile „Tuba“ uute teoste loomiseks pakkus Leesile inspiratsiooni muuseumi ümbritsev väline keskkond, aga ka igapäevane elu aastal 2019. Tähelepanu pälvisid veel sarnaste motiivide ja tehnikate kasutamine erinevate autorite loometöös läbi aegade. Nii on kunstnik enda ideede põhjal kokku seatud tuppa kaasanud veel näiteks Tamara Vaskova, Mall Tombergi, Minni Patuse, aga ka Anton Kooviti, Nils Hinti jpt teoseid. Krista Leesi koondatud materjalil aastatest 1870 kuni 2019 põhinev „Tuba“ on intrigeeriv eklektiline kooslus, mis annab aimu, et oodatakse külalisi ja tuleb meeldiv koosviibimine.
Näitusel eksponeeritud teoste autorid: Are Kala / Standard, Maile Grünberg ja Juta Lember / Tartu Mööblivabrik, Udo Umberg / Standard, Aap Piho/ Warm North, Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve / Derelict Furniture, A. M. Lutheri mööblivabrik, Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat, Kirsti Metusala / Estoplast, A. Kreutzberg / Loksa Tellisetehas, Helga Kõrge ja Pilvi Ojamaa / Tarbeklaas, Harry Tertsius, Amandus Adamson, Karl Pärsimägi?, Edgar Velbi?, Eduard Taska, Hans Pops, Elgi Reemets, Mari Rääk, Arseni Mölder, Karin Raud, Eerik Põld, Nora Raba, Ülo Sirp, Ants Elken, Mall Tomberg, Tamara Vaskova, Minni Patune, Paul Luhtein, Heino Prunsvelt, Jutta Matvei, Leo Rohlin, Ingrid Allik, Raili Keiv, Leelo Leesi, Maria Valdma, Nils Hint, Tanel Veenre, Kristi Paap, Toivo Raidmets, Pavel Sidorenko, Karl Annus, Kärt Põldmann, Sille Sikmann / Scheckmann, Krista Leesi.
Näituse graafiline kujundus: Leesi Prunsvelt Disain
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital
Tänu: Heino Prunsvelt, Leelo Leesi, Mari-Leen Leesi, Aivi Valliste, Kati Sihvre, Tekero OÜ, Serireklaam OÜ, Pixmill Estonia OÜ, I.D. Kangas OÜ, Ruffler OÜ, Tondi Mööbel OÜ, Aledan OÜ
Krista Leesi on tekstiilidisainer ja -kunstnik, kellel lisaks omanäolisele tekstiilikunsti praktikale on ka pikaajaline õpetamise kogemus Eesti Kunstiakadeemias. Oma kontseptuaalse loominguga eristub ta tekstiilikunsti maastikul selgelt, olles ühtlasi keele mitmetähenduslikkuse uurija (raamatu “tekkSTIILIkunsti SÕNAraamat“ autor). Ta lõpetas 1993. aastal Eesti Kunstiakadeemia, on osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel aastast 1992 nii Eestis kui ka mitmetes välisriikides, tema esimene isikunäitus toimus 1999. aastal. Leesi on samaaegselt tegelenud nii teravmeelse unikaalloomingu kui ka praktiliste väikeseeriatega. Ta on võitnud mitmeid konkursse, sealhulgas ka selleaastase Eesti Posti jõulumargi konkursi. Mitmed tema teosed kuuluvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse. Lisaks võib Leesi töid näha Hiina Rahvusliku Siidi Muuseumi (Hangzhou, Hiina), Contextile Contemporary Textile Art Bienniali (Guimaraes, Portugal) ning World Textile Arti (Miami, Florida, USA) kogudes. www.kristaleesi.ee
Näitusevaated
Fotod: Paul Kuimet