Aleksander Jakovlevi loeng sarjast “Millal on disain?”

25.01 kell 17.30

Vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ jaanuarikuu loengu peab disainer ja pikaajaline pedagoog Aleksander Jakovlev, kelle peamiseks valdkonnaks õppejõuna on olnud arhitektoonika ja rakendusesteetika; disainerina tegeles ta süvendatult elektroonikaseadmete, sealhulgas arvutite kavandamisega, nagu näiteks kooliarvuti Juku klaviatuuri (1985) ja laua- ja kassaarvutid Ektaco (1990) disainimisega.

Aleksander Jakovlev lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1984. aastal ning töötas seejärel samas õppejõuna praktiseerides paralleelselt tööstusdisaineri, sisearhitekti ja arhitektina. 1988–1990 oli ta tegev arhitektuuribüroos E-Stuudio ja 1991. aastast oma büroos Rekadents. Aleksander Jakovlevi kunstiinstituudi tööstuskunsti osakonnas kaitstud ning Bruno Tombergi poolt juhendatud diplomitöö käsitles tehnoloogia ja disaini muuseumi ideed, mis oli planeeritud funktsioneerima tollal alarakendatud lennusadamasse.

Edaspidi oli tal võimalus tegeleda süvendatult elektroonikaseadmete, sealhulgas arvutite kavandamisega (kooliarvuti Juku klaviatuur, 1985; Excimer laser, 1987; tool Fermata, laevalgusti Turbina (mõlemad 1989); laua- ja kassaarvutid Ektaco, 1990; pääslakontroller, 1991). Jakovlevi välja töötatud on ka 2014. aastast pärinev hääletussüsteemi seade Tallinna Linnavolikogu saalis. Ta on kujundanud ka sisearhitektuurseid lahendusi, maja, mööblit, mitmeid valgusteid (valgusti Vogeler, 1990; aiavalgusti Stingi, 1991) ja seadmeid, ka eramu Tartusse. Ta on tegelenud ka maalimise ja graafikaga, loonud lavakujundusi ja kostüüme. Jakovlev on kirjutanud ka mitmeid artikleid käsitledes neis nii kunsti- kui disainiteoreetilisi küsimusi.

Õppejõuna olid tema valdkonnaks pikka aega arhitektoonika ja rakendusesteetika. Eesti Kunstiakadeemias on ta üles ehitanud mitme õppeaine struktuurid: tootesemantika (1986), inimkeskkonna (tehiskeskkonna) arheoloogia (1995) ja arhitektuuri rakendusarhitektoonika (1997).  

Jakovlevi loomingut on eksponeeritud mitmetel näitusetel, hetkel on tema töid võimalik näha ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi disaini püsiekspositsioonis.

Jakovlev on 1989. aastal asutatud Eesti Disainerite Liidu asutajaliige ning 1995. aastast Eesti Sisearhitektide Liidu liige.

Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest. Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et arusaada sellest, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile. 

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi YouTube’i kanalil.
Osalemine toimub sündmuse piletiga, mille hind on neli eurot. Eelnev registreerimine pole vajalik. 

Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut.
Graafiline disain: Indrek Sirkel.
Toetab Eesti Kultuurkapital.