Raili Keivi ja Ingrid Alliku vestlus tööstus- ja stuudiokeraamika teemal näitusel „Tuba” 22. veebruaril
22.02 kell 17
Kolmapäeval, 22. veebruaril algusega kell 17 arutlevad keraamik Ingrid Allik ja disainer Raili Keiv näitusel „Tuba” tööstuse ja keraamika kokkupuutepunktide üle ning vaatlevad Eesti 1960.–1980. aastate tööstuskeraamikute loomingut, mis on paljude kodude argipäeva osa tänase päevani. Vestlus juhatab sisse Eesti disaini päeva, mida Eesti Disainerite Liidu eestvedamisel tähistatakse 23. veebruaril.
Vestlus toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi näitustesarja „Tuba” kuuluval näitusel, kuhu Raili Keiv on ajaloolisest materjalist lähtudes ja sellega otseselt suhestudes loonud omapoolsed kommentaarid nii keraamiliste vormide kui neist lähtuvate mustrite kaudu. Olemasolevatest vormidest on valminud tänaste materjalide ja võimaluste toel kordused, esemed, mis on samaaegselt sarnasusi ja vastandlikkust õhutvana käsitletavad kui hommage unikaalse loominguga tegelemist kõrgelt hinnanud tööstuskunstnike tööle kaasaegse disaineri positsioonilt, kelle jaoks kunagised tööstuse võimalused on täna oma stuudios tegutsevana enamasti kättesaamatu unistus.
Vestluse käigus peatutakse nii näitusega seotud valikutel ja töödel, kunagiste tööstuskunstnike mälestustel, Ingrid Alliku kogemustel töötamisest tööstuses, stuudios ja tööstuses töötamise eripäradest.
Raili Keiv töötab disainerina peamiselt portselani ja saviga, nende piire kombates ja neid teiste materjalidega kombineerides. Tema huvi ja loomingu keskmes on pikalt olnud tarbevormid, mille eripärade ja omadustega ning kehtivate konventsionaalse ümbermõtestamise ning nihestamisega on ta eksperimenteerinud veidi üle kümne aasta.
Teda on keraamika puhul intrigeerinud tööstuse ja väikestuudio formaadi erinevad võimalused, nende maailmade dialoog ja vastuolu, tööstusega seotud perfektsus ja väiketootmisele omased planeerimata vead ning nende kordus. 2017. aastast töötab ta oma stuudios ARSi kunstilinnakus ja õpetab Eesti Kunstiakadeemias.
Ingrid Allik on kunstniku- ja õppejõutöö kõrval teinud ka disaineritööd. Ta töötas Tallinna Ehituskeraamikatehase Jõgeva tsehhis Siimustis vahetult peale kunstiinstituudi lõpetamist küllalt lühidalt, aastatel 1981-1986. Peale seda jätkus tema karjäär õppejõuna toonases Tallinna Kunstiülikoolis ning edaspidi kunstiakadeemias. Paralleelselt on ta tegutsenud aktiivselt kontseptuaalselt tugeva kunstnikuna.
Näitusesarja „Tuba” eesmärgiks on kutsuda kaasaegseid kunstnikke ja disainereid suhestuma muuseumi kogudega, argikeskkonda moel või teisel kujundanud esemelise materjaliga. Projekti tulemusel valmib installatiivne keskkond, mis põhineb kogudest pärineval impulsil ning seda kunstniku poolt täiendama valitud materjalil ja märksõnadel.
Raili Keivi ja Ingrid Alliku vestlust suunab Kai Lobjakas.
Vestlusel saab osaleda muuseumi piletiga (8 eurot), millega saab samal õhtul külastada ka kõiki teisi ETDMi näitusi: Jaanus Sammale riikliku kultuuripreemia toonud näitust „Vaikelud rahvuslikel motiividel” ja püsinäitusi „Sissejuhatus Eesti disaini” ja „Kogutud teosed”.
Raili Keivi näitust „Tuba“ näeb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis 2. aprillini.