Ruth Huimerinna loeng sarjast “Millal on disain?”

9.05 kell 17.30

Vestlus- ja loengusarja „Millal on disain?“ maikuu loengu peab foto- ja plakatikunstnik Ruth Huimerind. Loeng toimub neljapäeval, 9. mail kell 17:30 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM).

Ruth Huimerind on foto-, plakatikunstnik ja kujundaja, kes on õppinud Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis disaineriks (ERKI) tööstuskunsti erialal (1974–1980). Õpingute järel on ta tegutsenud peamiselt vabakunstnikuna. Huimerind on viljelenud fotolavastuslikku näituse- ja reklaamplakatit, millel oli 1980. aastateks kujunenud eriline roll kunstivaldkonnas ning kümnendi alguses hakati korraldama eksperimentaalplakati näituseid. ERKI disainikateedris töötas tollal graafiline disainer Villu Järmut, kel oli oluline mõju mitmetele noortele ning nende hulgas ka Huimerinnale. Tema loomingule on peetud omaseks sensuaalsust ning keskkonna estetiseerimist. Selliseid jooni võib näha töödes nagu „Tikand eesti rahvakunstis“ (1981), „Autoriplakat I-II“ (1985), „Tallinna moepäevad I-II“ (1987–1988) ja mitmetel kunstinäituse plakatitel. Väga iseloomulik oli Huimerinna käekirjale läbi 1980. aastate siiditrüki kõrval tsüanotüüpia tehnika rakendamine ja plakati käsitlemine pigem graafilise lehe kui masstiražeeritud objektina.

Plakatiloominguga osales Huimerind 1980. ja 1990. aastatel aktiivselt ka näitustel. Ta näitas oma töid Baltimaade plakatritriennaalidel, kus 1987. aastal pälvis peaauhinna. Rahvusvaheliselt osales plakatibiennaalidel Varssavis 1988, 1990 ja 1994, Lahtis 1989, 1991 ja 1993, Brnos 1990 (eriauhind) ja 1994. Tema töid oli plakatinäitustel ka Colorados, USA 1991 ja 1993, Londonis 1993 ning Prantsusmaal Chaumont’is 1994. Huimerinna teoseid kuulub erinevatesse rahvusvahelistes kogudesse, nagu Varssavi ja Chaumont plakatimuuseumid, New Yorgi Moodsa Kunsti ja Graafilise Disaini Keskus. 

1990. aastatel tegeles Huimerind stilisti ja kunstilise juhina ning tema väljundiks sai fotograafia. Kümnendi lõpus ja 2000. aastatel on ta kujundanud ka raamatuid, näiteks J. Randvere „Ruth“ (2000) (koos Jüri Lõuni ja Anneliis Aunapuuga) ning loonud kaanekujundusi Eesti Naise raamatute ja Varraku ajaviiteromaanide sarjadele. Lisaks on ta tutvustanud kohalikul väljal nn kohvilaua raamatu formaati. 2016. aastal andis ta välja oma raamatu „Pildid“, mis koondab nii dokumentaalseid jäädvustusi kui ka tema loomingut. Mitmete fotode ja fotolavastuste puhul on Huimerind teinud koostööd fotograafi Tiit Veermäega. Ta on kujundanud Pärnu kohviku Supelsaksad interjööri, andes sellele omanäolise ilme. Samuti on ta loonud kalendreid, milles on olulisel kohal kohalik tarbegraafika ja fotograafia ajalugu. Täna jätkab ta fotokunstnikuna ning on koostanud mitmeid isikunäitusi nagu „Saara, Juuli, August“ (2013) ja „Füüsika ja lüürika“ (2024) Disaini- ja Arhitektuurigaleriis.

Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest. Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et arusaada sellest, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile. 

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi YouTube’i kanalil. Osaleda saab sündmuse piletiga, mille hind on neli eurot. Eelnev registreerimine pole vajalik. 

Graafiline disain: Indrek Sirkel
Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut
Toetab Eesti Kultuurkapital