Vestlus Helga Schmidi ja Tõnis Jürgensiga näitusel „Uneversum. Rütmid ja ruumid“
27.10 kell 17
Näitus „Uneversum. Rütmid ja ruumid“ keskendub radikaalsete ideede ja traditsioonilise igapäeva põnevale vahekorrale magamiseks mõeldud ruumide, keskkondade ning aja ja ajanäitajate kaudu. Näituse lähtekohaks on rõhuv ja süvenev ajakriis, aga ka organiseerituse ja funktsionaalsuse idealiseerimine ning masinliku efektiivsuse ihalus.
Vestluses tutvustavad oma töid ning jagavad mõtteid ajakriisist, loomulikest rütmidest, une viisidest ja une jälgimiset saksa päritolu Londonis tegutsev disainer Helga Schmid ja eesti kunstnik Tõnis Jürgens.
Schmid on näitusel esindatud oma installatsiooniga „Tsirkaadiauni“ (2019), mis kutsub külastajaid lamama voodil, kus neid viiakse valguse, värvide ja helide abil erinevatesse ühe ööpäeva faasidesse. Seda tööd on näituse külastajatel võimalik ise kogeda ning Schmid viitab, et peaksime kuulama eelkõige oma keharütme. Projekti üks lähtepunkte on meie praegune ajakriis. Kui laiemasse kasutusse võeti mehaaniline kell, algas desünkroniseerimisprotsess aja sotsiaalse konstruktsiooni ja loomulike rütmide vahel alates 15. sajandist. Uuringud näitavad, et inimesed lääne ühiskondades tunnevad täna üha suurenevat ajasurvet ja kurdavad ajanappuse üle.
Tõnis Jürgensi poolt näeb uut videoteost „Une servad“ (2023). Jürgens vaatleb oma videoessees und kui kahe tingliku filmikaadri või pildi vahele jäävat lünka. Sarnaselt filmilindil reastatud piltidele raamib Jürgensi arvates ka meie ärkvel veedetud hetki uni kui tühi, seiskunud aegruum. Une jälgimist võimaldavate aparaatide leviku ja populariseerumisega on muutunud üha normaalsemaks ka jälgimiskapitalismile omane mõtteviis. Nutikellasid, aktiivsusmonitore, tarkvararakendusi jms enda jälgimiseks kasutades toodetakse samas ka varjatud andmeid, mille abil saab ennustada tarbijate käitumist ning mida on võimalik väärtusliku teabena edasi müüa. Digitaalse enesehoole taustal leiab seega aset tasuta töö tegemine.
Vestlust juhib näituse kuraator Sandra Nuut, vestlus on inglise keeles.
Vestlusele pääseb muuseumi piletiga (8 / 4 eurot), millega saab samal päeval külastada ka kõiki näitusi. Eelnev registreerimine pole vajalik.
„Uneversum“ on koostööprojekt, mille raames toimuvad näitused Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Teatri- ja Muusikamuuseumis ning Tervisemuuseumis.