Vestlus Matti Õunapuuga sarjas „Millal on disain?“

09.02 kell 18

Sarja „Millal on disain?“ raames on ETDMis külas disainer Matti Õunapuu. 

Matti Õunapuu (1945) on üks pikaajalisema kogemusega disainer Eestis, kes on kujundanud nii keskkondi kui ka erinevaid esemeid ja seadmeid. Ta lõpetas Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) tööstuskunsti osakonna disainerina. Õunapuu juhtis 1975. aastast disainerite gruppi, mille ülesandeks oli valmistada ette 1980. aastal Tallinnas toimuva Moskva Olümpiamängude purjeregatiga seotud linna ja võistluskeskuse kujundustööd, tulemusega valmisid erinevad objektid olümpiakülas ning mahukas viidasüsteem. Linnakujundusgrupina tuntud meeskonda kuulusid veel Tiit Jürna, Taimi Soo ja Jaak Aavik, kellega koos töötati välja terviklik linnakujundus ning sellega seotud disainilahendused- ja elemendid muuhulgas, viidad, valgustid, müügikioskid jpm.

Õunapuu oli pikalt seotud Kunstitoodete Kombinaadiga Ars, mille peakunstnik ta oli aastatel 1983-1989. Arsi kujundustööde ateljee juurde lõi ta disainerite meeskonna, mis on tuntud nime all Arsdisain. Selle grupi tööülesanded ja -võimalused kujunesid oma spetsiifikalt ja keerukuselt senistest oluliselt erinevateks, tellimusi õnnestus saada näiteks üleliidulistelt masinaehitusettevõtetelt, kellele projekteeriti haagissuvila (1983), mahlapress (1985, 1988) ja lennukiistmed (1988). Koostööd tehti ka kohalike Ilmarise ja Kalinini nimelise tehasega.

Arsdisainist kasvas 1989. aastaks välja Kunstifondi väikeettevõte, disainistuudio MaDis, mille koostöös Soome ettevõttega Helkama valmisid näiteks, elektripliit (1990), külmik (1990). Õunapuu alustas seal lisaks kujundamisele ka tootmisega, luues autodele koormakatteid, katusekastid Haibox (1991) ja Pinal (1995), rõivakaupluste mannekeene Baltikale ja Baltmanile jpm. Ta on kujundanud elektroonikaseadmeid ning 2002. aastal valmis koostöös firmaga Curonia Research meditsiiniseade Doc@home, mida toodeti Suurbritannias. 2000. aastatesse jäävad Õunapuu koostööd firmaga Balteco (2003-2008), kus ta disainis vanne ja vannitoa seadmeid ning disainialane pikem arendustöö ettevõttega Stigo, kus arendati välja samanimeline kerge elektriratas. 2022. aasta sügisel pälvis Õunapuu Eesti disainiauhindadel elutööpreemia BRUNO.

Matti Õunapuuga vestleb disainiajaloolane Kai Lobjakas.

Loengud ja vestlused on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi kodulehel. Osalemine toimub sündmuse piletiga 4 EURi. Eelnev registreerimine pole vajalik. 

Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut

Toetab Eesti Kultuurkapital