Graafiline disain analoogajastul Jüri Kaarmale mõeldes
03.11.22 kell 18
3. novembril toimub näitusel “Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst” tõstatatud teemadel vestlusring. Näitusetiim vestleb disainer-ajaloolase Ivar Saki ning kunstnik-raamatukujundaja Andres Taliga.
Kohalik graafilise disaini lähiajalugu on täis salapära. Seda on vähe uuritud ja säilitatud; erialaseid nippe ja ressursse hoidsid enda teada juba omaaegsed praktiseerijadki. Mida tähendas graafilise disaineri amet 40 või 20 aastat tagasi? Millist mõju erialale avaldas üleminekuaeg 1990.aastatel sotsialismilt kapitalismile ja analoogilt digitaalsele?
Andres Tali (1956) lõpetas ERKI graafika eriala 1980. aastal. Näitustegevuses osaleb ta alates 1978. aastast ning on aastaid tegev nii vabakutselise kunstniku kui ka graafilise disainerina. Tali on olnud kirjastuse Eesti Raamat kunstiline toimetaja ja sama toimetuse juhataja, olnud reklaamibüroos AD, Eesti Kunstiakadeemia professor, õppeprorektor ja nii meedia kui vabade kunstide teaduskonna dekaan. Andres Tali on aastate jooksul pälvinud mitmeid preemiaid, mh Eesti 25 kaunima raamatu ja Balti kauneimate raamatute konkurssidelt, Tallinna Graafikatriennaalilt sh Grand Prix, Kristjan Raua nim preemia, Eesti Kultuurkapitalilt mitmeid preemiaid ja aastal 2006 auhinnati teda Balti Assamblee kunstipreemiaga. 2009 omistati talle Valgetähe IV klassi teenetemärk. Hetkel vabakutseline kunstnik.
Ivar Sakk (1962) on Eesti disainer ja pedagoog. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tööstusdisainerina 1986. aastal. Töötanud vabakutselisena ja teinud plakateid, korporatiivgraafikat ning raamatukujundusi. Alates 2005. aastast on ta EKA graafilise disaini professor. Sakk omandas 2012. aastal doktorikraadi monograafiaga “Aa kuni Zz. Tüpograafia ülevaatlik ajalugu”.
Osalemine muuseumi piletiga, millega saab samal õhtul külastada kõiki ETDMi näitusi. Eelnev registreerimine pole vajalik.