ETDMi kogudesse jõudis fotomaterjal metallikunstnik Elina Vainiku loomingust

26.11.2021

Kogud

ETDMi kogu on saanud olulise täienduse, fotomaterjali metallikunstnik Elina Vainiku loomingust kahe kümnendi vältel.

Elina Vainik (1935-2020) lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudis 1963. aastal metallehistöö erialal. Peale lõpetamist asus ta tööle Leedus Vilniuses, meie ARSile analoogses kunstikombinaadis Daile. 1979. aastal naases Vainik Eestisse ja töötas aastatel 1979–1992 kunstiinstituudis metallehistöö õppejõuna ning seejärel vabakunstnikuna. 1967. aastal astus Elina Vainik Leedu Kunstnike Liidu liikmeks ning 1979. aastal Eesti Kunstnike Liidu liikmeks.

Ta on Eesti metallikunstnikuna erakordne, kuna suurem osa tema loomingust on kujundanud Leedu kunstimaastikku. Arvestatav osa tema loomingust on kavandatud Leedu avalikku ruumi ja eksponeeritud erinevates kohtades kohvikutest ja kauplustest hotellide ning teatriteni. Ta on loonud pargiskulptuure, seinapannoosid, sepisvõresid ja lühtreid, dekoratiivplaate, vähesel määral ka ehteid. Vainiku peamised teosed on loodud kohrutamise tehnikas. Tal on oma lähenemises erinevatele teemadele; Vainiku looming on samaaegselt detailitundlik ja suurepärase üldistusvõimega.

Fotode hulka kuuluvad kujutised alates Vainiku 1963. aastal valminud lõputööst, milleks oli kohrutatud metallpannoo Kalurinaised, kuni 1986. aastal valminud pannooni Rõõm.

Teadmine Elina Vainiku pärandist, selle ulatusest on olulise lisandus ETDMi kogudele ja siinsele kunstiajaloole laiemalt.