Näitus „Värvikood” avab ukse Mare Kelpmani kootud tekstiilide maailma
26.5.2022
Näitus
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis näeb alates 3. juunist Mare Kelpmani näitust „Värvikood”, mis annab külastajale võimaluse saada tuttavaks ühe Eesti hinnatuima tekstiilidisaineri tööprotsessi ja fenomeniga, mis tema loodud argiesemete kaudu ise tingimata ei avaldu.
Mare Kelpman on üles ehitanud omanimelise kaubamärgi kelpman textile ja selle kaudu muutnud hariliku kootud villase salli, pleedi ja mantli kaasaegselt kõnelevaks aksessuaariks. Ta on kinnitunud siinsesse disainipilti tekstiilidega, mille tugevus väljendub eelkõige oskuslikus mustri- ja värvikombinatoorikas.
Mare Kelpmani jaoks on oluline oma loomingu kaudu säilitada kangakudumise traditsioone: „Tahan kaasa aidata ühe oskuse säilimisele. Olen alati uskunud, et peame ka globaliseeruvas maailmas siin Euroopas suutma oma oskused säilitada, mitte muutuma sõltuvaks teiste oskustest ja tootmisest. Täna on see teema, milleni jõudsin rohkem kui kümne aasta eest, väga aktuaalne kogu Euroopas.”
Ehkki Kelpmani loomingus on olulisel kohal ka linane kangas, keskendub näitus just kootud kangastele. Kangad töötab ta välja ja koob ise Soomes, kus katsetab palju lõngade, tiheduste ja mustritega.
Kelpmani loomingulisse põhivõttestikku, millega ta tegutseb ja mille kaudu teda eelkõige tuntakse, kuuluvad peamiselt hoolikalt valitud toonid ja napina mõjuvad mustrikordused. „Värvikood” pakub publikule palju äratundmishetki, tuues näitusesaali teiste hulgas ka Mare Kelpmani loodud kõige tuntumad mustrid nagu „Harlequin”, mis on muutunud kelpman textile’i sünonüümiks, ja lapsepõlvest inspireeritud nostalgiahõngulise „Bullerby”.
Kelpmani loomingul on nii laiem kui ka kitsam piirkondlik tähendus. Ta on kümne aasta jooksul loonud nähtuse, mis talveperioodil võib jõuda Eesti inimeste teadvusse õhtuse uudistesaate nelja intervjueeritava rõivastuses, olles samas kaasaegsuse ja kohalikkuse tunnuseks reklaamimaastikul. Esinemistihedust arvestades on Kelpani loodut täiesti põhjendatult nimetatud ka Kalamaja rahvarõivaks.
Side varasema rahvusliku traditsiooni ja temaatikaga on tema loomingus justkui aimatav, kuid ei ole samas kindlasti esmane. Tema oskus luua tasakaal argise ja erakordse vahel on harvaesinev ja unikaalne.
Näitus on keskendunud Kelpmani loomingu taustale, dekodeerides tema tegevust selle tuntuse ja tugevuste kaudu ning andes külastajale võimaluse kogeda ka loomingu kavandamis- ja valmimisprotsessi.