Tanel Veenre maskinäitus “Sinihabe” tõmbab publiku muinasjutulisse vaatemängu

9.6.2023

Näitus

Alates 16. juunist näeb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi (ETDM) galeriis Tanel Veenre näitust “Sinihabe”, kus on esmakordselt eksponeeritud ehtekunstniku ja mitmekülgse disaineri viimase kümmekonna aasta jooksul valminud maskid.

Veenre maskilooming on välja kasvanud moelavadele loodud aksessuaaridest ja laetud ebamaiste detailidega. “Maske meelitas looma tung rääkida lugu. Enamasti on maski sündimise esmapõhjuseks lava, kihk võimendada moe sõnumit,” ütleb Tanel Veenre. “Aga ma ei saa öelda, et need maskid on pelgalt dekoratiivsed – kihistusi ja lugusid on mul palju.”

Maskid võtavad skulpturaalseid vabavormilisi mõõtmeid ja on oma autonoomsuses intrigeerivad iseseisvad teosed. Näitusel on eksponeeritud kõige erinevamatest materjalidest kontseptuaalsed maskid, mis kord on sürrealistlikud merihobudest koosnevad kompositsioonid, teinekord aga Bolti tõukeratta keerukate läbilõigete dekonstruktsioonid või kõrvamarjade lopsakad kobarad. Need ergastavad nii kandja kui ka vaataja meeli ning tõmbavad publiku muinasjutulisse vaatemängu, mis on inspireeritud Charles Perrault muinasjutust „Sinihabe“.

“Sinihabeme lugu oli võimatu unustada. Kaunis gootilik loss, milles toimuvad jubedad lood. Veetlev leedi, kes ei suuda verd võtmelt maha kraapida. Sinihabe jäi salapäraseks … miks ta seda tegi?” selgitab kunstnik seost kuulsa muinasjutuga.

Veenret kihutab tagant sarnane läbematus ja uudishimu nagu muinasjutu tegelasi. Uksi ta ei pelga: “Kui laval on maskid pigem karnevalilikud aksessuaarid, siis näitusesaalis – ilma moe ja modellita – saavad neist vaimolendite portreed. Mõrvatud muusad, kallimad elu etappidest. Nüüd olen ma Sinihabe!”

Näitus jääb avatuks 24. septembrini.

Tanel Veenre (1977) on nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt tuntud kunstnik ja disainer, kes lõpetas 2005. aastal EKA ehte- ja sepakunsti osakonna magistrikraadiga. Näitustel osales ta juba õpingute ajal, tänaseks on toimunud rohkelt isiku- ja grupinäitusi nii Eestis kui ka üle maailma. Veenre loomingust on ilmunud mitu raamatut ning ta on kureerinud ka ehte- ja moenäitusi. Ta on omanimelise brändi juht ja disainer.

Tanel Veenre kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja rühmitusse õhuLoss. Veenre on tegutsenud ehteeriala õppejõuna nii Eestis kui mujal. Ta on olnud pikalt tegev ka kultuurikriitiku ja -ajakirjanikuna. Teda on tunnustatud mitme preemiaga, teiste seas on ta pälvinud kahel korral moevõistluse SuperNoova auhinna (2001, 2003), Kristjan Raua preemia (2010), noore kultuuritegelase preemia (2012), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2016) ning Eesti moedisaini auhinna Kuldnõel (2019).

Tema tööd kuuluvad lisaks ETDM-i kogule mitme muuseumi kollektsiooni ja arvukatesse erakogudesse. Tanel Veenre on Noore Ehte Fondi üks eestvedajaid ja kaasaegse ehtekunsti järelkasvu panustaja.

Näituse kujundaja: Katrin Sipelgas
Graafiline disainer: Margus Tamm
Fotograaf: Iris Kivisalu
Toetajad: Kultuurkapital