Vilniuses avaneb Eesti disaini tutvustav näitus

26.6.2023

Näitus

29. juunist kuni 10. septembrini näeb Vilniuse tarbekunsti- ja disainimuuseumis Kai Lobjakase kureeritud Eesti disainiajalugu tutvustavat rändnäitust „Tunne Eesti disaini“, mis näitab meie disain mitmetahulisust läbi 100 aasta, ulatudes Lutheri vabrikust ja kunstitoodete kombinaadist Marit Ilisoni ning Martin Pärna loominguni.  

Nii nagu iga pika ajalooga mõiste või nähtus mõtestatakse aja jooksul ümber, et peegeldada valitsevaid suhtumisi, on see ka disainiga. Mida rohkem tähendusi on sellele omistatud, seda raskemini mõistetavamaks on see muutunud. Seejuures ei pruugi mitmed uued tõlgendused vanadega enam ühilduda. Nii võib disain tähendada ühele inimesele spetsiifilist tehnilist detaili, teisele hinnalist tooli, kolmandale elumuutvat innovatsiooni. See tõstatab omakorda küsimuse: kas disain on asi või teenus, nähtav või nähtamatu, toode, unikaalne ese või nähtus?

Pidevas muutumises on olnud ka disaini geograafilised ja ajalised piirid, mida on tõmmatud nii inimtegevuse algusesse, 18. sajandi lõpu industrialiseerimise või Teise maailmasõja järgsesse aega. Disaini on sageli käsitletud elumuutva distsipliinina, mis toimis ammu enne selle nimetamist disainiks.

Nende paljude tähenduste ühendavaks jooneks on näha disainis muutuste vahendit kas grupi või ühe inimese elus, selle muutmist lihtsamaks, turvalisemaks või õnnelikumaks.

Ehkki eestlastel on olnud võimalus osaleda mitmete murranguliste disainilahenduste loomisel – nagu spioonikaamera Minox või kommunikatsiooniplatvorm Skype – on siinne disain ajalooliselt olnud seotud eelkõige kergetööstuse ja argikeskkonnaga.

Käesoleva näituse eesmärk on anda ülevaade Eesti disaini kihtidest, eripäradest ja mitmekülgsusest, tõstes esile väikese valiku näiteid, mis on eri aegadel ja põhjustel siinset disainipilti kujundanud olgu rakenduskunsti, tööstuskunsti või disaini nime all.

Näitus oli esmakordselt eksponeeritud Tartu Kunstimuuseumis 2016. aastal. 

Näitus põhineb kujundusel, mille autoriks on Edina Dufala-Pärn ja milles on kasutatud arhitektuuribüroo 3+1 poolt Tallinna Rakenduskunsti Triennaali 2006. aasta näitusele loodud eksponeerimismooduleid. 

Fotod: Gintarė Grigėnaitė.